Bulut Sunucu (Cloud) nedir? ve Kiralık Sunucu (VPS/VDS)

Bulut (cloud) sunucu her an sizin yanınızda olan sanal sunucudur. Kaynağı yani işlemci ram harddisk internet vs.. dinamik bir şekilde kullanıma göre ayarlanabilen bir sisteme sahiptir. Uzun lafın kısası, sizin web siteniz,Erp,Crm,Muhasebe veya başka bir uygulamanızın asla kapanmayacağı anlamına gelir. Diyelim ki daha fazla alan (harddisk) veya bant(internet) genişliği gerekiyorsa, bulut (cloud) sunucu barındırma ihtiyaçlarına uygun şekilde otomatik olarak ayarlanır.  Bulut (cloud) sunucunun en iyi tarafı ise, size her ay sadece kullandığınız kadar ödemeyle mükellef tutar.

Bulut sunucunun temeli;       Bulut (cloud) sunucu, kişisel ya da kurumsal web site barındırmak,Erp,Crm,Muhasebe veya başka bir uygulamanız için mükemmel bir çözümdür. Kaynak kullanımı ayarlanabilir. Web hosting hizmeti için çok fazla ödeme yapıp çok az kaynak kullanma gibi sorunları ortadan kaldırır. Bulut (cloud) Web siteleri, birden fazla sunucu üzerinde olduğundan, kaynağa ihtiyacınızı duyulduğu an, istediğiniz kadar kaynağa erişmeniz mümkündür.   Örneğin Muhasebe yazılımınız 4GB ram ile çalışabiliyor ama sizin sunucunuzda 24GB Ram bulunuyor, işte burada kaynaklarınız fazla fazla olarak öylece bekliyor ve size alırken bu teknik detaylar kaybettiriyor!!

Bulut (cloud) faydaları;      Bulut (cloud) sunucu, günümüzün web hosting türlerine göre yeni bir kavramdır, ama pek çok özelliğiyle ağır basmaktadır.

  • Ölçeklenebilirlik: Klasik sunucularda kaynak yetersiz geldiği zaman sistem kapanır,sistem donar vs.. ya da ekstra harcama yaparak sistemi yükseltirsiniz. Bulut barındırmada daha fazla alan, bant genişliği ve sunucunuza ekstra kaynak gerekiyorsa sistemden gerekli kaynaklar sizin sisteminize rahatlıkla aktarılır. Kaynak ihtiyaçlarınızı bulut sunucu (cloud) karşılar ve buna göre bir ödeme çıkarır.Satınalmadan çok daha uygun ve pratiktir.
  • Etkin maliyet: Ne kadar kaynak kullanırsanız o kadar ödeme yaparsınız. Kullanmadığınız kaynaklar için para ödemezsiniz. Örnek verecek olursak klasik sunucularda 3 gb trafik limiti aldığınız zaman, o ay sadece 1 gb trafik limiti kullansanız bile, 3 gb trafik limitinin, ücretini ödemeniz gerekecektir. Bulut (cloud)sunucuda, sadece kullandığınız kadar ödersiniz.
  • Daha güvenilir: Web siteniz,uygulamanız vs.. birden çok sunucu üzerinde barındırılır ve biri kapanır ise diğer sunucu devreye girebilir. Web siteniz veya uygulamanız hiçbir etkilenme yaşamadan daima çalışmaya devam eder.
  • Sizin için en uygun hosting, bulut hosting mi?      Bulut barındırma, kişisel ve firma web siteleri,uygulamaları olmak üzere binlerce kişi tarafından kabul edilmiş ve barındırma alanında büyümeye devam ediyor. Güvenilir olması ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlanabiliyor olması tercih nedenidir. Çok az kaynak isteyen web siteleri için Bulut (cloud) sunucu her zaman avantajlı olur. Eğer portallar, blog ya da kurumsal web sitesi için kuşku yoktur ki Bulut (cloud) sunucu mükemmel bir tercih olacaktır.

Herkes gelecekte, web sitelerini bulut sunucu üzerinde barındırıyor olacak.

VDS nedir?
VDS(Virtual Dedicated Server), sunucunun kullanım tasarrufunun tamamının kullanıcıya ait olduğu bir özel sanal sunucu hizmetidir. Sunucuların her birinin üzerinde, kendine ait donanım bileşenleri ayrı olarak yer almaktadır. Üzerinde birbirinden bağımsız işletim sistemi ve sunucu yazılımları barındırır.

Bir VDS sunucuya tahsis edilen RAM ve İşlemci miktarı, anyı fiziksel sunucuda bulunan diğer VPS veya VDS’ler tarafından paylaşımlı kullanılmaz. Bu özellik VDS suncunun herzaman daha performanslı olmasını sağlar.

Fiziksel sunucu üzerinde birden fazla özel sanal sunucu olmasının herhangi bir riski yoktur. Sanal sunucular, birbirinden tamamen bağımsız, izole edilmiş ve güvenli bir şekilde yer alırlar.

VPS nedir?
VPS(Virtula Private Server), sunucunun kullanım tasarrufunun tamamının kullanıcıya ait olduğu bir özel sanal sunucu hizmetidir. Sunucuların her birinin üzerinde, kendine ait donanım bileşenleri ayrı olarak yer almaktadır. Üzerinde bağımsız işletim sistemi ve sunucu yazılımları barındırır. Dolayısıyla bir fiziksel sunucu üzerinde birden fazla özel sanal sunucu oluşturmak mümkün olmaktadır.

Bir fiziksel sunucu üzerinde oluşturulan VPS’ler fiziksel RAM ve İşlemci kaynaklarını paylaşımlı kullanır. Bir VPS sunucusu kendisine ayrılan kaynakları kullanmadığında aynı fiziksel sunucudaki diğer VPS’ler bu kaynakları kullanır. Bu şekilde, bir fiziksel sunucuda daha fazla VPS host etmek mümkün olur. Bu durum VPS sunucuların daha ekonomik olmasını sağlıyor.

Fiziksel sunucu üzerinde birden fazla özel sanal sunucu olmasının herhangi bir riski yoktur. Sanal sunucular, birbirinden tamamen bağımsız, izole edilmiş ve güvenli bir şekilde yer alırlar.

 

AYRICA

Bulut bir depolama ve cihazın paylaşılması sistemidir.. 

Kısa bir tanımını yapacak olursak internet üzerinden bilgi paylaşımına ve saklanmasına izin veren sistemdir vede şu sıralar oldukça popülerdir. Uzun zamandır bilinen yöntemlerden biri olan flaş-taşınabilir disk bilgilerin saklanması ve paylaşılmasını sağlıyordu. Elbette her sistemde olduğu gibi bunda da yaşanan sorunlar mevcuttu. Örneğin bir dosya ya da fotoğrafı saklamak için kullandığımız bu ürünleri yanımızda taşımak zorundaydık. Unutma gibi bir durumla karşı karşıya kaldığımızda sıkıntı yaşıyorduk. İşte bulut depolama sistemi bunu tamamen ortadan kaldırdı ve yepyeni bir teknolojiyle bizleri buluşturdu.

Bulut depolama sistemine ulaşabilmek için internet bağlantısının bulunması yeterli.
Ağa bağlandıktan sonra ister akıllı telefonunuzdan isterseniz tablet ya da bilgisayarınızdan hesabınızdaki içerikleri istediğiniz gibi değiştirebilir, paylaşabilirsiniz. Üstelik depolama alanını yalnızca bir kişi kullanmak zorunda da değilsiniz. İstediğiniz kişilerle ortak bir alan olan bulut depolamada buluşabilir, belgelerinizi birlikte değerlendirebilirsiniz. Bu sistemin tabi ki en önemli artısı taşınacak herhangi bir cihaza ihtiyaç duyulmaması.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart