Cloud hosting kavramı

Her gün hayatımızı kolaylaştıran ve beklentilerimizi tam anlamıyla karşılama adına birçok yenilik ile karşılaşıyoruz. Daha az tüketen ve daha çok verim alabileceğimiz araçlar , küçük ama çok daha fazla eşya sığdırabildiğimiz akıllı evler; neredeyse bilgisayara ihtiyacımızı tamamen bitirmiş akıllı telefonlar; video çekim yükünü hafifleten dronelar vs…

Yapısal alanlarla beraber bilişim dünyası nasıl değişti dersiniz?

Bu soruya cevap olarak son birkaç yıl içerisinde çok yönlü ve hızlı bir değişim yaşandığını söyleyebiliriz.

Yaşanan hızlı gelişmeleri sıralayacak olursak:

  • CDN hizmetinin hayata geçmesi ve artık veri merkezinin yerlisi ile yabancısının neredeyse aynı olması.
  • Cloud (Bulut) hosting hizmetinin aktif hale gelmesi.
  • SSD disklerin hayata geçmesi ile sunucu işlem hızının %400+ kat artması.
  • Hosting firmalarının özel cache sistemini hayata geçirmesi ve sunucuya yüklenmelerin yukarıdaki tüm hizmetlerle beraber %2000 oranında azalması.

Elbette bu listeye diğer birçok gelişme eklenebilir. Ancak konuyu ana başlığımızdan uzaklaştırmadan devam ettirmekte fayda var.

Cloud (Bulut) hosting nedir?

Şu anda bu terim kullanıcılar tarafından oldukça yanlış anlaşılmış durumda. Bulut sunucu bir hizmetin talep ettiği işlem sayısına tam olarak cevap veren; diğer bir deyişle sadece ihtiyaç kadar tarafınıza sunulan bir hizmettir.

Normalde  günlük 1000 ziyaretçi alan bir siteniz var diyelim. Bu site anlık olarak 10 kat fazla trafik aldığında siteniz hemen askıya alınacaktır. Sıradan hostinglerde karşılaşacağınız durum budur. Bulut sunucuda ise bu talep sunucu kümesi ile anlık olarak karşılanır ve sizi herhangi bir mağduriyete uğratmadan tüm işlemler hemen gerçekleşir.

Bulut hostinglerdeki sunucuların çalışma prensiplerini bir görselle inceleyelim.

1. Cloud hostinglerde sadece bir sunucu bulunmaz. Bu hizmette birbirleri ile sürekli olarak olarak irtibatta olan onlarca sunucu yer alır.

2. Tüm sunucular birbirleri ile sürekli haberleştiği için ve aynı verileri paylaştığından ötürü, oluşacak bir arıza durumunda sorunlu sunucu hemen aradan çıkarılır ve çalışan bir sunucu sitenizi herhangi bir aksaklığı uğratmadan aktif halde tutar.

3. Bütçenizde büyük rahatlamalar yaşarsınız. Cloud hosting hizmetini almanız durumunda sadece ihtiyacınızı kullanırsınız. Normal durumlarda Türkiye’de hizmet veren bir sitenin akşam trafiği sabah trafiği ile hiçbir zaman aynı değildir. Doğal olarak siz de sabah sunucu tüketimini az gerçekleştirdiğiniz için ödemeyi az, akşam da herhangi bir aksaklık yaşamadan tüketimi yükselttiğiniz için kullanımınız kadar ödeme gerçekleştirirsiniz.

Cloud (Bulut) hosting satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler!

Diğer birçok online hizmette olduğu gibi bulut sunucu hizmetini de satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmakta. Bunlara sırası ile inceleyelim:

  • Bulut sunucularda bulunan verileriniz normal sunucularda yer alan veriler kadar güvenlidir ancak çalışacağınız firmayı seçerken mutlaka dikkat edin.
    E-Destech ekibi olarak sizlere en iyi hizmeti vermenin gayretindeyiz..
  • Server kapasitenizi mutlaka belirleyin. Bulut hizmetinin ucuz olması çok büyük karlar edeceğiniz anlamına gelmez. Sunucu ve trafik konusunda bilginiz yoksa mutlaka E-Destech ekibimiz ile irtibata geçiniz.. ([email protected] veya 0580 4300 999)
  • Verileriniz kullanıcılara en yakın ağlardan çekileceği için doğru lokasyon önemlidir, E-Destech İstanbul merkezinde Üsküdar’da hizmet vermektedir.

Kısaltmalar ne demek?

CDN, Content Delivery Network’ün kısaltmasıdır. Türkçesi ise İçerik Dağıtım Ağı‘dır.
İçerik Dağıtım Ağı (CDN) dünyanın bir çok yerine dağıtılmış sunucuların oluşturduğu bir alt yapıdır ve CDN‘nin amacı ziyaretçilere,
site içeriği en hızlı şekilde ulaştırmaktır.

SSD : Kısaca anlatmak gerekirse SSD, klasik depolama ünitelerinin yerine geçip, onlarla aynı işi yapabilen bir çeşit depolama teknolojisidir. Bildiğiniz üzere uzun yıllardır bilgisayarlarda kullanılan diskler manyetik ve mekanik düzeneklere sahip çalışmaktalar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart