Gelecek bugünden daha ‘mobil’ ve ‘bulutlu’ olacak

Bugün artık donanım yatırımlarının servise dönüştüğü, servisin ise bulut bilişim dünyasına kaydığı bir süreci yaşıyoruz. Bulut teknolojisinin sağladığı olanaklar, tam bir devrim niteliğinde. Sanallaştırma teknolojisi hayatımıza girmeden önce yapılan araştırmalardan, her 10 fiziksel sunucudan 3’ünün %4’ün altında bir verimlilikle çalıştığını biliyorduk. Yani %30’luk bir atıl kaynağı teknolojik engeller sebebiyle işletmek zorundaydık. Sanallaştırma teknolojisi hayatımıza girdikten sonra bile çoğu işletmemizin altyapısının %50’sini verimli kullanabildiğini gözlemliyoruz.

 

Bulut bilişim, merkezi altyapıların kullanımı ile verimliliğin önemli ölçüde artmasını sağlıyor. Maliyetleri azaltma ve yönetme, esneklik, ölçeklenebilirlik ve hızlı hareket edebilme bulut bilişimin öne çıkan faydaları. Müşterilerimiz artık istedikleri anda daha fazla teknolojik altyapıya erişebiliyor ve ihtiyaçları kadarını belirli süreler için kullanabiliyorlar.

Bulut bilişimin ticarileşmesinde pazar yayılımının merkezinde olan ve daha fazla müşteriye ulaşabilen telekom operatörlerine büyük bir rol düşüyor. Sanallaştırma teknolojisi ve ona uygun yazılımların hayatımıza girmesi ve internet bağlantı hızlarının artmasıyla, bilişim ihtiyaçları bir servis olarak sunulabilecek konuma geldi. İletişim teknolojileri hızla gelişmeye devam ediyor ve daha fazla iletişim daha fazla bilgi (veri) üretmemizi sağlıyor. Telekom sektörü mobil ya da sabit tüm iletişim kanallarından artık sadece ses, veri veya video değil daha fazlasını, şirketlerin bilgi teknolojileri ihtiyaçlarını da (yazılım, donanım, servis) taşımayı hedefliyor. Bu değişimin merkezinde ise veri merkezleri yeralıyor. Şirketlerimizin en önemli değerleri: verileri (müşteri verileri, üretim verileri, finansal veriler). Kurumsal verilerin en sağlıklı şekilde saklanması için bir nevi bankaya konulması çok önemli. Bu noktada bulut bilişim, kurumların iş yapış biçimlerini kökten değiştiriyor. Bu arada mobil cihazlar da son kullanıcıların buluttaki verilere daha sık ve gerçek zamanlı erişim sağlama istek ve ihtiyaçlarını hızla arttırıyor. Geleceğin bugünden daha ‘mobil’ ve ‘bulutlu’ olacağı kesin.Türkiye’de bulut bilişimin geleceğinde SanalBT’nin çok önemli bir rol oynayacağını, şirketlerin SanalBT sayesinde bulut bilişimin sağlayacağı avantajlardan en verimli şekilde yararlanabileceğini söyleyebiliriz.

SanalBT olarak biz, bu teknoloji sayesinde kurumsal müşterilerimize her an her yerden teknolojik altyapıya erişim olanağı sağlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bulut hizmetlerimizi tek bir çatı altında topladık ve bilgi teknolojileri altyapısı ile iş uygulamalarının dakikalar içinde kurulum ve kullanımını sağlayan SanalBT Bulut’u işletmelerin hizmetine sunduk. İşletmeler bu teknolojiyi, donanım, yazılım, lisans, işletim, internet ve güvenlik gibi IT hizmetlerini yüzde 80 tasarruf ile www.sanalbt.com adresi üzerinden alabiliyor. KOBİ’lerin ön yatırım, bakım ve güncelleme masraflarını ortadan kaldıranSanalBT Bulut ile bulut hizmetlerine her an, her yerden ve her cihazdan istenilen kapasiteyle dakikalar içerisinde ulaşılıyor. Bulutun olmazsa olmazı kaliteli genişbant altyapısı da 3G şebekesinin güvencesinde müşterimize sunuluyor. Gerek fiber altyapı, gerekse 3G şebeke ile SanalBT olarak sabitte ve mobilde en kaliteli ve en hızlı altyapıyı sunarak bulut için gerekli zemini hazırladık. Artık SanalBT işletmelerin iş akışlarını yönetmek için yalnızca bir internet sayfasına ihtiyacı var.

SanalBT Bulut ile bulut ürünlerini üç ana kategoride sunuyoruz:

1-    Altyapı Hizmetleri: veri depolama, veri yedekleme, uzaktan sunucu yedekleme, uzaktan güvenlik yönetimi sanal sunucu, web alan adı barındırma
2-    Platform Hizmetleri: İşletim sistemi, veri tabanı, uygulama geliştirme platformları, web sitesi tasarım platformları
3-    Uygulama Hizmetleri: Kurumsal E-posta, birleşik iletişim (Sanal Santral), müşteri ilişkileri yönetimi, kurumsal kaynak planlama, iş spesifik uygulamalar vb.

SanalBT’nin sunduğu ihtiyaca özel bulut bilişim hizmet paketleri, kurumsal firmaların ve işletmelerin operasyonel maliyetlerini azaltıyor, rekabet gücünü arttırıyor ve iş geliştirme süreçlerini hızlandırıyor. Bulut bilişim sayesinde işletmeler artık verilerine her an her yerden ulaşabiliyor, esnek bir yapı kuruyor. SanalBT, özellikle küçük ve orta boy işletmelerin donanım ve yazılım satın alma, lisans güncelleme, sistem işletiminin yanında bu teknolojileri kullanacak kalifiye personel  istihdam etme, sistemlerin sürekliliği ve güvenliğini sağlayarak internette erişim masraflarını yüzde 40’tan başlayan oranda azaltabilmelerini sağlıyor. Örneğin, 25 kişilik bir işletme, tüm bu hizmetleri SanalBT ile aldığında, altyapıda yüzde 73, yazılımda yüzde 82 ve genel toplamda ortalama yüzde 80 tasarruf ediyor.

SanalBT olarak amacımız Türkiye ekonomisine, işletmelerin bütçelerine ve rekabetçi yapılarına katkı sağlayacak bulut teknolojisini en ‘kullanıcı dostu’ haliyle ülkemizin hizmetine sunmak. SanalBT Bulut ile tüm bulut hizmetlerimizi aynen bir ‘online’ süpermarketten alışveriş yapar gibi, yerinizden kalkmanıza bile gerek kalmadan dakikalar içinde internetten inceleyip satın alabiliyorsunuz. Üstelik aldığınız hizmetin altında SanalBT’nin ve alanında en iyi olan stratejik iş ortaklarının imzası var. Böylece işletmeler hem diledikleri an SanalBT sayesinde yalnızca bir internet sayfası açarak bulutlara uzanabiliyor hem de HP, Microsoft, Oracle, EMC & Vmware, Citrix, Cisco gibi teknoloji devleriyle iş ortağı oluyor. SanalBT Bulut ile, Türkiye’de tam kapsamlı bulut bilişim hizmetleri verebilen tek firma olmayı hedefliyoruz. Yani, “online bilişim süpermarketi”miz SanalBT Bulut ile gökyüzünü şirketlere açtık.

Bulut çözümlerinden duyulan endişelerin başında erişilebilirlik ve güvenlik var. Bu çok haklı endişelerin giderilmesinde bizlere çok büyük sorumluluklar düşüyor. SanalBT olarak biz, kesintisiz erişimde mükemmeliyet için fiber yatırımlarımızı sürekli artırıyoruz. Bunun yanında yaşanabilecek her türlü olumsuzluğu düşünerek mobil şebekemiz (3G) ile kesinsiz veri erişimi deneyimi sağlıyoruz. Güvenlik konusuna gelince özellikle bu konu bizim için çok kritik. Lisanslarımız gereği müşterilerimizin bilgilerini olağan üstü güvenlik koşullarında saklamamız gerekmekte. Bu deneyim ile bulut servislerimizi SanalBT sistemleri ile aynı ortamdan sunarak belirlenmiş standartlarımızı koruyoruz.

Bulut uygulamaları, bilişimde önlenemez bir teknolojik trende dönüşmüş durumda. Küreselleşmenin bilişim dünyasındaki karşılığı olarak “bulut bilişim” gösteriliyor. Aslında bireysel olarak internette pek çok mecrada farkında olmadan bulut bilişimi kullanıyoruz. Youtube ya da Facebook’a yüklediğimiz videolar, aldığımız e-posta hizmetleri, Twitter’dan gönderdiğimiz fotoğraflar, hepsi dev bir sanal bulutun içinde saklanıyor. Giderek hayatımızın içine daha fazla giren bulut bilişim, pek çok sektörde hızla yayılacağa benziyor. 2013’e gelindiğinde dünya çapında bulut servisleri 44 milyar dolarlık hacme ulaşırken Türkiye’de bu rakamın 302 milyon dolara çıkması bekleniyor.

Konuyla ilgili IDC’nin hazırladığı rapora göre;

  • Amazon.com’un bulut hizmetleri 2012’de bir milyar dolarlık hacme ulaşacak.

Gartner’ın öngörülerine göre;

  • 2016’nın sonunda Global 1000 şirketlerinin yüzde 50’sinden fazlası önemli müşteri bilgilerini genel bulutta depolayacak.
  • 2015 yılına kadar Fortune 500’de bulunan şirketlerin yüzde 85’i büyük veriyi rekabette avantaja dönüştürme konusunda başarısız olacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart