Kısıtlar Teorisi ve Bulut Bilişim

Kısıtlar Teorisi (Theory of Constraints- TOC);  zincir, en zayıf halkası kadar sağlamdır deyişi ile paralel düşünce şekli sunuyor. Herhangi bir sistemin hedefine ulaşmasına engelleyen sorunların tespiti ve bu sorunların ortadan kaldırılması esasını öngörür. Yani bu teoriye göre iyileştirmenin yapılabileceği alanlarda kısıtların veya bu kısıtlara sebep olan faktörlerin kaldırılması başarıyı getirir.

Yeni bir ürünü pazara sunma, yeni bir proje geliştirme, pazarlama konusunda bir çalışma yapma, herhangi bir konuda daha fazla içgörü kazanma, pazar analizi gerçekleştirme veya alternatif kanallardan satış yapma; hiç şüphesiz ki bunların hepsi kaynak gerektiriyor. İnsan kaynağı, BT kaynağı, maddi kaynak bunlardan birkaçı. BT’nin her geçen gün iş ihtiyaçlarına daha fazla entegre olması ile BT kaynakları en önemli ihtiyaçlardan biri haline gelmektedir. İşte bu noktada teknolojinin gelişimi içinde olduğumuz bu duruma bir çözüm getiriyor. Yenilikçi olmak, büyümek ve rekabet etmek için öncelikle ihtiyaç duyulan BT kaynağı kısıtlarını ortadan kaldırmak geliyor. Bulut Bilişim bu kısıtlamaları ortadan kaldırarak iyileştirme sağlıyor.

Bulut Bilişim yüksek miktarda birleştirilmiş kaynağa, kendi kendine ulaşılarak, ihtiyaca göre kullanım (büyüme ve küçülme) ve bu kullanıma göre ödeme imkânı sunuyor. İşte böylece Bulut Bilişim sayesinde en önemli kısıtlamalardan birinin kaldırılması ve hedefe ulaşma yolunda önemli bir adım atılması mümkün olabiliyor.

Bulut Bilişimin sağladığı faydayı şöyle bir örnek üzerinden değerlendirebiliriz: Bir iş fikri olduğunu düşünelim, çok rekabetçi bir pazarda hemen harekete geçmek gerekiyor. Bu fikrin tutacağı da belli değil. Geleneksel yöntemlerde aylar sürecek olan süreçler yerine kaynaklara hemen ulaşıp fikri hayata geçirmek, fikrin başarısına göre büyümek ve bu süreçte sadece kullandığın kadar harcayarak maliyetleri kontrol etmek mümkün olabiliyor.

IDC’nin yeni araştırmasına göre Bulut Bilişimin sağladığı yenilikler 2015 yılında 1.1 trilyon USD’lik ciroya ulaşacak. Bulut Bilişimin yeniliklerinin yüksek bir ivme ile arttırması da bekleniyor. Çünkü Bulut Bilişim yenilikçiliğin önündeki en büyük engelleri ve kısıtlamaları ortadan kaldırıyor. Kaynaklara bu kadar kolay erişilebildiği bir ortamda birçok fikrin gerçekleşebildiği, fikirlerin hemen işe dönüştürülebildiği çok hızlı bir dönem geliyor. Bu kadar önemli kısıtlamaların Bulut Bilişim ile ortadan kalkması gelişen bir dünyanın hızla değişmesini sağlayacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart