Sanallaştırmanın Avantajları

Direk örnekle giriyorum. Bir şirketsiniz çok büyük bir şirketsiniz. Türkiyenin heryerinde mağazanız var diyelim. Şimdi her mağaza için bir sunucu hazırlayıp birde genel merkezde sunucunuz var diyelim. Bu sunucu mağazadaki sunucularla iletişimde. Hesaplayalım şimdi ufaktan.

250 mağaza olsa ve bir genel merkez olsa toplam 251 sunucu vardır. Bunların 7 / 24 açık kaldığını varsayalım. Elektrik faturası kabarık gelecektir. Artı sunuculara yatırım zaten yeterince kabarık bir fatura ile size geri dönecektir.

Peki biz buna bir çare bulsak?
Nasıl?

Sanallaştırma!

Şimdi bu sunucuları güçlü bir sunucuda birleştirelim bu sunucu hem veritabanını tutsun hem mağazalardaki sunucuların görevini tek başına üstlensin, hem web sitesini yayında tutsun, hemde emailler ve yazışmaları tutsun.

4 Tane işlem!
Nasıl hala anlamadım ben diyorsanız..

Şimdi 4 işlem 4 tane ana sunucu görevini almış gözüküyor.

 1. E-Mail Servisi
 2. Websitesi
 3. Veritabanı
 4. Mağaza yazılımının sunucu hizmeti.Bu görevler büyük çaplı görevler her biri.
  Hebirine bir sunucu hazırlasak ortalama 4 bin TL. (x4adet) makina almak gerekir.
  Peki biz ne yapıyoruz 8 bin tl lik bir makina alıp yada toplayıp bu işlemleri sanallaştırıp maliyet düşürüyoruz.1. Avantaj:  Sanallaştırma uygulanan donanım bir kasa olduğu için elektrik faturası düşüyor.
  2. Avantaj: Sanallaştırma sayesinde bütün hizmetler tek bir sunucuda. Kolay yönetilebilirlik!
  3. Avantaj: Sanallaştırma sayesinde tek makinanın sonradan çıkacak bakım ve donanım masrafı daha az tutacaktır
  4. Avantaj: Sanallaştırma sayesinde sanallaştırılan işletim sistemini yedeklemek daha basittir. Sanallaştırma ana dosyasını yedekleyip sanallaştırılmış yazılıma virus girmesi, yanlış bir ayar vb gibi durumda çöktüğünde direk geri yükleme(recovery) rahatlıkla yapılabilir.
  5. Avantaj: Sanallaştırmada lisanslama daha da düşüktür.
  6. Avantaj:Sanallaştırılmış işletim sistemlerindeki ağ bağlantıları ve birbirleriyle iletişim daha rahat olacağı için tekrardan maaliyet düşüşü ve kolay yönetilebilirlik.

  Avantajları şimdilik bu kadar ama daha detaylı bir yazıda göreceksiniz ki size çok daha rahatlıklar sağlayacak..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart