Server

Sunucu (Server) Nedir?
Ana Bilgisayarlar

Bilgisayar çeşitleri vardır, en meşhurları masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar(notebook), tablet bilgisayarlar ve de Sunucu (server) bilgisayarlar..
Sunucu da bir bilgisayar türüdür..

Server isimi daha yaygın olarak kullanılır ve türkçe karılığı olarak sunucu ve ana bilgisayar terimleri kullanılmaktadır..

Günümüzde en çok verileri saklamak ve gerektiği zaman ulaşmak amaçlı kullanılır ve çoğu insan da serverları bu şekilde çalıştığını zanneder.

Oysaki serverlar Türkçe’mizdeki isimlerinden Ana bilgisayar adından da yola çıkarak diyebiliriz ki birden çok bilgisayarın olduğu bir ortamda (ör.iş yerinde) diğer bilgisayarları bazen yöneten, bazen genel veya özel verilerin saklandığı bazen de yetki gibi özel ayarların yapıldığı bilgisayarlardır ama bazende az önce saydığımız bu işlemlerin tamamını da aynı anda yapabilirler..

Hız mı Yük mü? (Spor araba mı TIR mı!!)

Neredeyse kullanıcıların tamamı bazen de bilgi işlemcilerin bir kısmı server bilgisayarların çok hızlı bilgisayarlar olduğunu düşünürler ,oysaki serverlar yük taşımakla meşgüllerdir yani hızlı bilgisayar bir spor araba gibidir, serverlar da adeta bir tır gibidir….

truck and formula 1
Hız mı yük mü?

Server kimler kullanır..

Kurum kuruluşlar bir takım verilerini saklamak için bilgisayarlara ihtiyaç duyarlar..Başlangıçta kişisel veya iş bilgisayarlarında tuttukları bilgileri zamanla bir bilgisayar sığmaz yada sığsa bile başka bilgisayarların bu bilgilere erişim ihtiyacı doğar ve bu erişimi normal bir bilgisayar bir yere kadar taşıyabilir, aynen hız ve yük örneğimizdeki gibi sıradan bir otomobile 5 bilemediniz 10 kişi binebilir oysa ki kamyon tır gibi araçlara onlarca insan tonlarca yük sığabilir ve hiç zorlanmadan yol alır..Serverlar da böyledir onlarca bilgisayarın erişimine ve büyük kapasiteli verilere rahatlıkla barındırabilir..

Günümüzde ERP,CRM,Muhasebe,Teklif belgeleri,Özel belgeler vs. vs.. onlarca belge ve sistem serverlar üzerinden takip edilir,yüklenir kurulur vesselam..

Trend Nedir?

Cevap : Datacenter yada Bulut Bilişim

Server deyip geçmemek gerekli bu özel bilgisayarın özel bakıma,ilgi-alakaya, soğutulmaya,kapanmaması için ups gibi özel ilave cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır..En düşük maliyetli bir server klima ve ups maliyetini alırken değil aldıktan sonraki sürekli maliyeti düşünmek gereklidir..

Malum örneğimiz tır veya kamyondan yola çıkarak şu soruyu sormak gerek tır aldınız, aylık yakıt maliyeti,yağı-suyu,bakım ve tamir masrafları vs..Günümüz firmaları araç konusunda hem binek hemde ticari araçlarda kiralama sistemine hızlı bir geçiş yapmıştır..Nedeni yazdığımız maliyetlerdendir..

Server aldıktan sonra maliyetleri de düşünen firmalar serverları varsa Datacentera taşımak yada hiç server almamak veya mevcut server kapatmak ve Bulut Bilişim dediğimiz yapıya geçmek..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart