Sunucu Fiyatları

Sunucu almak mı Kiralamak mı!!

Günümüz iş dünyasında ürün almak mı kiralamak mı sorusununu cevabı kiralık olarak öne çıkmaktadır..

Araba almak mı kiralamak mı,çoğunluk kiralamak diyor..
İşyeri almak mı kiralamak mı, çoğunluk kiralamak diyor….
İş makinası almak mı kiralamak mı, çoğunluk kiralamak diyor..

vs. vs..

E-Destech Kiralama Paketleri için tıklayınız..

Sunucuların maliyetleri 1000TL.’den başlıyor, 5000,10000,50000 gidiyor da gidiyor…

Hal böyleyeken yapacağımız işe uygun sunucuyu seçtikten sonra büyük çoğunluk kiralamak diyecek..

Şimdi sunucuyu alınca veya kiralayınca iş bitmiyor..Sunucunu elektirk,iklimlendirme (klima) ,internet ve bakım maliyetlerini de göz önüne tutmalıyız.

Datacenter (veri merkezinde) bulunan bir sunucunun elektirk,iklimlendirme (klima) ,internet ve bakım maliyetlerini sizin yerinize datacenter üstleniyor..

Sunucuyu satın alırsanız arıza durumunda yapmanız gereken arızayı bulup çözmek ve değişmesi gereken donanımlar varsa temin edip değiştirmek bu da en az 1 iş günü ile 10 iş gününe kadar uzayabilir..Bu kadar iş kaybı günümüz ticari kuruluşlarında kabul edilir bir durum olmamaktadır..

E-Destech Kiralama Paketleri için tıklayınız..

Datacenter (veri merkezinde)dikkat edilmesi gereken hususlar..

1. Sunucunun internet hızı

Sitenize veya uygulamanıza(muhasebe-erp-crm yazılımınıza) ait sayfaların yüklenme hızı önemli bir konudur. Her bağlantı çeşidi değişik oranlarda bilgi transferi gerçekleştirmekte ve bu birim olarak megabit/saniye (Mbps) olarak ölçülmektedir. Uluslararası İnternet omurgalarını oluşturan OC3 bağlantılarında hız 155 Mbps’dir. Bu hız 43 Mbps’lik T3 hatlarına göre 3 kat daha fazladır. Karşılaştırma yapılacak olursa, bir T3 hattı her biri 1.544 Mbps’lik kapasiteye sahip olan 30 T1 hattı kadar bilgi transfer kapasitesine, bir T1 hattı ise 54 tane 28,800 modem toplamı kadar kapasiteye sahiptir. T1 hatları genel olarak bir Web Hosting sağlayıcısının ihtiyaçlarını karşılamaz. Dolayısıyla iyi firmalar yedekli T3 hatları üzerinden müşteri web sitelerinin ihtiyaçlarını karşılarlar. Bununla birlikte hatların doluluk oranı da önemli bir faktördür. Web sitelerinde anlık hız sınırlamalarının ve kesintilerin olmaması için hatların %50 doluluk oranı altında bir kapasitede bulunmaları gerekir.

Sitenin veya uygulamanızın (muhasebe-erp-crm yazılımınıza) bir ziyaretçi tarafından gezilirken yavaş olmasının iki önemli nedeni vardır:

– Bilgisayarın yeterli aksama sahip olmaması
– Hosting aldığınız sunucunun internete bağlanma hızı
– Sayfalarınızın dosya olarak büyüklüğü

Aldığınız Server’in internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa doğal olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olur. Ayrıca hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da ilgilidir.

2. Disk alanı ve Bandwith (Bant Genişliği)

Disk alanı: Sitenizin alan boyutu (sunucunun kaç megabayt olduğu) elbette ihtiyaçlarınız ve paranız ölçüsünde değişiklik gösterir. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız, sitenize alacağınız alanın boyutunun da büyük olması gerekir. Sitenizde bol resim, müzik, flash kullanmayı planlıyorsanız site alanının büyük olmasına özen gösteriniz. Sitenizde e-posta hizmeti verecekseniz, bu hizmetin de oldukça fazla yer anlamına geldiğini unutmayın.

Genelde kişisel sayfalar için (resim, müzik, video, e-posta hizmeti barındırmayan) 5-25 MB, küçük kurum ve kuruluşlar için 50-250 MB, büyük kurum ve servisler içinse 250 MB üzeri bir alan almanız önerilir.

Bandwith: Bant genişliği, kısaca aylık veri transfer limitiniz anlamına gelir. Gelen ziyaretçilerin istekleri ve web sitesi üzerinde yapılan işlemler sonucunda ağ üzerinden giden ve gelen elektronik data miktarı genelde Dedicated Hosting türü dışında sınırlıdır. Okurlar adres satırına bir site adresi girdiklerinde tarayıcı sunucudan o sitenin ilgili sayfasını ister ve sunucu ile okurun tarayıcısı arasında bir veri iletişimi olur. Web sitenizin ne kadar çok ziyaretçisi olursa o kadar çok bant genişliğine ihtiyacınız olacaktır.

Her ay 20,000 kişi tarafından ziyaret edilen 50 kilobyte’lık bir web sayfası, aylık bir gigabyte’lık trafik anlamına gelir (50.000 bytes x 20.000 hit = 1 milyar byte veya 1 gigabyte). Sunucuyu alacağınız firmanın size sunduğu aylık bant genişliği ve bunun aşılması durumunda ne olacağı konularını mutlaka öğreniniz.

3. Sunucunun desteklediği programlar ve genel özellikleri

Web sitenize İnternet üzerinden giriş yapabilmek, dosyaları göndermek ve yönetmek için kullanacağınız kontrol panel bu başlığın en temel unsurudur. Kontrol paneli size dosya, veritabanı, alan adı, e-posta gibi konularda yönetim imkanı verir. Bu yüzden hem yeni hem de güvenli olmalıdır. Sunucunuzun desteklediği yazılımlar, sitenizde yapmak istediklerinizi doğrudan etkileyecektir. İnternet siteleri tanıtımın yanında, hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması programlama dilleri (ASP, PHP, SQL, Javascript, Perl, CGI gibi) ile yapılmaktadır. Her yazılım gibi bu yazılımların da güncellenmiş versiyonları, dolayısıyla da farklılıkları vardır. Ayrıca hazırlayacağınız site dili ile ilgili ayrıntıları da unutmamak gerekir. Hosting şirketleri genelde maliyetleri nedeniyle açık kaynak yazılımları tercih etmektedir. Sitenizde kullanacağınız hizmetler için önceden araştırma yapıp, hangi yazılım ve versiyonlara ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeye çalışın.

4. Sunucunun sahibi şirketin (Datacenter) özellikleri

Hazırlayacağınız web sitesinin gereksinimlerini belirleyip, bu iş için ayırmayı düşündüğünüz bütçeye karar verdikten sonra, sıra datacenter firmaları arasında tercih yapmaya gelir. Firma seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar şunlardır:

1) Seçtiğiniz firmalar hakkında araştırma yapın

2) Firmanın referanslarına bakın

3) Firmanın müşterilerine sunduğu teknik destek (mail-telefon desteği var mı?)

4) Firmanın sipariş sırasında size onaylattığı hizmet sözleşmesindeki maddelere iyice bakın..

5) Firma gerçek mi – sanal mı kontrol edin..

6) Firmanın ofis adresini ve telefon numarasını isteyin: Gelişebilecek her ihtimale karşı firmadan adres ve telefon bilgilerini alın.
Eğer imkanınız varsa verdikleri adrese giderek veya telefonla onlara ulaşarak doğruluğunu kontrol edin.

E-Destech Kiralama Paketleri için tıklayınız..

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart