Tüm Yönleriyle Bulut Bilişim

A’dan Z’ye Bulut Bilişim…

Bilgisayar yerine kullanılan bulut; Terminal (client) mantığına benzer  şekilde çalışan (ekran, klavye, mause ve ağ bağlantısından ibaret kendi donanınları ile işlem yapmayan bilgileri başka bir sunucudan isteyen basit makinalar)  teknolojidir. Bulut bilişimi (Cloud Computing) bir ürün değil daha çok teknolojilerinizi çalıştırabildiğiniz platform (hizmet) olarak düşünebiliriz.

Küçük ve orta ölçekli firmaların sunucularını barındırdıkları sistem odaları holding ve büyük ölçekli firmaların ise veri merkezleri bulunuyor. Sunucuların fiziksel güvenliğini elektrik kesintilerine karşı önlemler, internet bağlantıları, soğutma sistemleri, donanım taleplerine cevap verebilmek, lisans maliyetlerini düşürmek, yangın, doğal afetlere karşı çeşitli tedbirler almak ve bu sunucuların yönetimlerinden sorumlu personeller bulundurmak gibi maliyetler şirket bütçesinde büyük giderler olarak görülmektedir.

Sistem odaları veya veri merkezleri bünyelerinde tutmak yerine bulut teknolojisini kullanarak daha düşük maliyetlere daha fazla hizmet alınabilir. Özellikle büyük verileri işleyip sonuçları üzerinde analizler yapabilecek güçlü sunucular yüksek maliyetler çıkarmaktadır. Bu tür hizmetlere ihtiyacı olup finanse  edecek bütçesi olmayanlar için bulut bilişim oldukça kullanışlı ve ekonomiktir. Bulut bilişim hizmetinin pazarlamada kullandığı sihirli sözcük ve can alıcı noktası”Kullandığın kadar öde” sloganıdır.

Belirli dönemlerde yoğun çalışan sistemleri güçlendirip normal sürelerde donanımsal olarak düşürmek maliyetli bir iş ancak bulut bilişim (cloud) hizmeti veren firmalar bu işlemi başarılı bir şekilde yapabiliyorlar. Sistemin esnekliği sayesinde yoğun trafik altında otomatikman genişleyen bir sunucu parkına dönüşüp yoğun olmadığı  durumlarda da küçülebilen bir yapı kurgulanabilir. Hepimizin bildiği gibi özellikle ÖSYM tarafından yapılan sınav, sonuçları açıklandığı ilk saatlerde sistem yoğunluğu kaldıramadığı için sorgulamalara cevap veremiyor oysaki yoğun saatlerde genişleyebilen bir yapıda olan sistemler bu tür sorunlar ile karşılaşmaz. Firmaların prestij ve saygınlığını negatif yönde etkileyen bir durum oluşmaz.

Aslında kullandığımız bir çok teknoloji cloud ortamında fakat biz farkında değiliz. Örneğin Google,yahoo veya Microsoft mail servislerini hepimiz kullanıyoruz ama bu hizmetlerin bulut ortamında olduğunun farkında değiliz. Gün geçtikçe daha da yaygınlaşıp hayatımıza girecek bir hizmettir. Hayatımızı kolaylaştıran bu hizmetlerin yayılması hızla devam etmektedir.

Hatırlarsanız akıllı telefonlar çıkmadan önce telefon değiştirmek başlı başına bir eziyetti. Rehber ve özel bilgileri yeni telefona aktarmak kolay bir işlem olmadığını hepimiz biliyoruz. Teknolojiyi kullanan kişiler bu tür işlemler ile vakit harcamak istemiyor. Kullanıcı adı şifre ile giriş yaparak her yerden bilgilerine ulaşmak isteniyor. Apple firması bu işlemi başarılı bir şekilde iCloud ürünü sayesinde yapabilmektedir. Telefon veya tebletinizi değiştirdiğinizde yeni ürüne icloud üzerinden bağlı olmanız durumunda daha önceki tüm bilgileriniz (rehber, fotoğraf, sms indirilen uygulamalar vs.) tüm  ayarlarınız ile birlikte yeni cihazınıza yükleyip kullanıma devam edebiliyoruz. Cloud teknolojisi sayesinde büyük bir karmaşadan kurtulmuş oluyoruz. Cloud’un sağladığı faydalardan biriside sürekli güncel teknoloji kullanıyor olmasıdır. Örneğin mail servisinizi veya veritabanı hizmetini buluttan  almanız durumunda güncelleme işlemlerini kesintisiz olarak yapılıyor.Sunucu hizmetini datacenter (veri merkezi) veya sistem odalarından alan firmalar ise aldıkları hizmetin güncelliğini koruyabilmesi için sistem mühendisleri tarafından periyodik olarak güncellenmesi gerekmektedir.

Tabiki bu teknolojiyi kullanmanın avantajları kadar dezavantajları da var. Ülkemizde bulunan internet sağlayıcıları teknolojiyi yakından takip etmesine rağmen hala istenilen seviyede değil. internet bağlantı hızı almış olduğumuz hizmetin kalitesini düşürebilir. Bunun için hızlı ve kesintisiz bir bağlantıya ihtiyacımız var. Zaman zaman yapılan siber saldırılar ve alt yapının yeteri derecede stabil durumda olmaması cloud da bulunan sunucu ve servislere erişim yavaşlar veya kesilmeler yaşanır. Erişim yavaşlığı hizmet alacak kişileri düşündürmektedir.

 

AYRICA

Bulut bir depolama ve cihazın paylaşılması sistemidir.. 

Kısa bir tanımını yapacak olursak internet üzerinden bilgi paylaşımına ve saklanmasına izin veren sistemdir vede şu sıralar oldukça popülerdir. Uzun zamandır bilinen yöntemlerden biri olan flaş-taşınabilir disk bilgilerin saklanması ve paylaşılmasını sağlıyordu. Elbette her sistemde olduğu gibi bunda da yaşanan sorunlar mevcuttu. Örneğin bir dosya ya da fotoğrafı saklamak için kullandığımız bu ürünleri yanımızda taşımak zorundaydık. Unutma gibi bir durumla karşı karşıya kaldığımızda sıkıntı yaşıyorduk. İşte bulut depolama sistemi bunu tamamen ortadan kaldırdı ve yepyeni bir teknolojiyle bizleri buluşturdu.

Bulut depolama sistemine ulaşabilmek için internet bağlantısının bulunması yeterli.
Ağa bağlandıktan sonra ister akıllı telefonunuzdan isterseniz tablet ya da bilgisayarınızdan hesabınızdaki içerikleri istediğiniz gibi değiştirebilir, paylaşabilirsiniz. Üstelik depolama alanını yalnızca bir kişi kullanmak zorunda da değilsiniz. İstediğiniz kişilerle ortak bir alan olan bulut depolamada buluşabilir, belgelerinizi birlikte değerlendirebilirsiniz. Bu sistemin tabi ki en önemli artısı taşınacak herhangi bir cihaza ihtiyaç duyulmaması.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart